Kontakt

Här hittar du kontaktuppgifter till Snilleblixtarnas Vänner och lokala Snilleblixtaktörer som finns i stora delar av Sverige

Utbildare och Informatör - Snilleblixtarnas Vänner

Eva-Britt Petersson
0708-75 80 59
evabritt.petersson@snilleblixtarna.se

Styrelse - Snilleblixtarnas Vänner

Styrelseordförande

Lennart Nyström
070-224 31 25
lennart.nystrom@snilleblixtarna.se

info@snilleblixtarna.se 

Styrelseledamot

Renée Berglund
renee.berglund@snilleblixtarna.se

Styrelseledamot

Victoria Hvirfvel
victoria.hvirfvel@lycksele.se

Styrelseledamot

Johan Rådmark
jradmark@gmail.com

Styrelseledamot

Martin Olsson
Martin.Olsson@katrineholm.se 

Styrelseledamot

Carina Lengbrant Malmberg – Teknikcollege Skåne

Blekinge län

Karlskrona-Nättraby Lärcentrum
Yngve Hansson
yngve.hansson@karlskrona.se

Dalarnas län

Malung-Sälens kommun
Lars-Olov Kristiansson ”Krigarn”
krigarn@malung-salen.se

Gävleborgs län

Hudiksvall kommun KomTek – Glada Hudik
Li Magnusson
li.magnusson@hudiksvall.se

Ockelbo kommun
Linda Westin
linda.westin@ockelbo.se
Carina Nilsson
carina.nilsson@ockelbo.se

Söderhamns kommun
Ylva Bjelksäter
ylva.bjelksater@soderhamn.se

Hallands län

KomTek i Halmstad

Emma Svensson Lycke
emma.lycke@halmstad.se
Catarina Carlsson
catarina.carlsson@halmstad.se

Jämtlands län

Bergs kommun
Karin Flodin
Karin.Flodin@berg.se

Skåne län

KomTek Helsingborg,
Ulf Brauer
ulf.brauer@helsingborg.se

Landskrona kommun
Edward Gallo
edward.gallo@pysslingen.se

Malmö kommun
Pedagogisk Inspiration

Helena Holmström
helena.holmstrom@malmo.se
Richard Kristiansson
Richard.Kristiansson@malmo.se;
Jörgen Ekberg
jorgen.ekberg@malmo.se

Ängelholms kommun
Cristian Rydberg
Christian.Rydberg@engelholm.se

Teknikcollege Skåne – övriga länet
Carina Lengbrant Malmberg
carina.lengbrantmalmberg@skane.se

Stockholms län

Haninge kommun
Eva Hartell
eva.hartell@haninge.se

KomTek Botkyrka
Katarina Raunung
katarina.raunung@botkyrka.se

KomTek Järfälla
Roger Viklund
komtek@jarfalla.se

KomTek Lidingö
Fia Juréen
fia.jureen@lidingo.se

Norrtälje kommun
Pythagoras Industrimuseum

Erika Grann
erika@pythagorasmuseum.se

Södertälje kommun
Lena Fager
lena.fager@brunnsangskolan.se

Sundbybergs stad
Cecilia Thörnblom
cecilia.thornblom@sundbyberg.se

Sörmlands län

KomTek Katrineholm
Martin Olsson
martin.olsson@katrineholm.se 

Uppsala län

Uppsala kommun
Helena Ramberg
helena.ramberg@skola.uppsala.se
Karin Stacksteg
karin.stacksteg@uppsala.se

Värmlands län

Hagfors kommun
Karin Nilsson
karin.nilsson@skolor.hagfors.se

Karlstad
Laboratoriet/KomTek
Michael Kisberg
michael.kisberg@karlstad.se

Västerbottens län

Umeå kommun, Umevatoriet
Petra Hellgren,
petra.hellgren@umu.se

Västernorrlands län

KomTek Örnsköldsvik
Ulrica Westin
ulrica.westin@ornskoldsvik.se
Monica Hållberg
monica.hallberg@ornskoldsvik.se

Västmanlands län

Fagersta kommun
Kickie Svensson
kickie.svensson@fagersta.se

Västra Götalands län

Vårgårda, Tänknikhuset
Pierre Jamot
pierre.jamot@vargarda.se

Örebro län

Lindesberg-Nora-Ljusnarsbergs kommuner
Catharina Modh
catharina.modh@nora.se

Östergötlands län

Motala kommun,
Josefine Bygghammar
josefine.bygghammar@hotmail.com  

Övriga Sverige

Snilleblixtarnas Vänner
Eva-Britt Petersson, utbildare och informatör
evabritt.petersson@snilleblixtarna.se

Lennart Nyström, ordförande
lennart.nystrom@snilleblixtarna.se

Senast uppdaterad:

Sidansvarig

Alexander Olofsson